Pārtikas Blog

pārtika, marķējums, uzturvērtība, xpert.lv

Gripas vīruss un tā īpatnības

leave a comment »

gripas vīruss, gripa, vīruss

Laiku pa laikam ikgadējais gripas vīruss transformējas īpaši bīstamiem vīrusu celmiem, piemēram, kā pagājušā gadsimta sākumā Spānijas gripa. Tā nogalināja miljoniem cilvēku 1918. gadā. Kā šie pandēmijas celmi rodās?
Lai gan lielākā daļa veseli pieauguši cilvēki, kuri saslimst ar gripu slimo ar salīdzinoši nelieliem simptomiem, gripa un citi gripai līdzīgi elpceļu vīrusi ir nopietns drauds cilvēces veselībai. Bērni un vecāka gadagājuma cilvēki ir īpaši jutīgi pret gripas vīrusa epidēmiju, kas katru ziemu plosās uz Zemes. Papildus bīstamības faktors ir pandēmijas uzliesmojumi, kas parasti rodās no gripas vīrusa celmiem pret kuriem lielākajai daļai cilvēku nav imunitātes. Tas rada augstu mirstību un postošas ​​sekas sabiedrības veselībai. Diemžēl, neskatoties uz intensīviem pētījumiem gadu desmitu gaitā vēl daudz kas nav zināms par gripas vīrusu un to, kāpēc daži gripas celmi ir ļoti lipīgi un izsauc smagas komplikācijas.
Ir trīs gripas vīrusa veidi: A, B, un C gripas vīrusi. B un C vīrusi var inficēt tikai cilvēkus, tāpēc jauni vīrusa antigēni no citām sugām šeit nav sastopami. A gripas vīruss ir spējīgs inficēt arī citas sugas un var notikt gēnu mutācijas starp konkrētām sugām raksturīgiem gripas vīrusiem. Rezultātā gripas vīruss, kas parasti inficē, piemēram, tikai putnus ir transformājies par gripas vīrusu, kas ir spējīgs inficēt arī cilvēkus. Šādu transformāciju rezultātā radušies vīrusi parasti arī izsauc pandēmijas.gripas vīruss, gripa, vīruss

1918. gada Spāņu gripas vīrusa genoma secības izpēte mulsina un uzreiz nav iespējams atbildēt uz pētnieku jautājumiem par šī vīrusa celma izcelsmi. Vēlāk, gripas pandēmijās, kas notika 1957. līdz 1968. gadiem, celmi, kas izraisīja gripu ir radušies ar transformāciju no putnu gripas gēniem uz cilvēka vīrusa celmiem. 1918. gada vīrusa celms ir visciešāk ir saistīts ar izolētu gripu, kas ir konstatēta cūkām. Taču, neskatoties uz to, tika atrasti konkrēti pierādījumi, ka daļa no gripas vīrusa genoma satur līdzību ar putniem raksturīgu gripu celmiem. Kopumā šie dati liecina, ka cūkas var būt tikai starpnieks šai gripai un tās patiesā izcelsme ir putnu gripas vīruss.

Advertisements

Written by FoodLab

jūlijs 25, 2013 plkst. 18:03

Publicēts medicīna

Tagged with , ,

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: